headerbanner

Urychlení Joomly - příklad s pluginem JCH optimize

Autor: Petr Liška

Příklady z předchozích článků (1, 2) o urychlení Joomly vysvětlovaly principy. Nyní jednoduchý příklad, jak se dá Joomla výrazně urychlit s jediným pluginem a bez hlubších znalostí. Odzkoušený mám plugin JCH Optimize, který umí spojit CSS a javascriptové soubory, javascripty navíc umí přemístit z hlavičky na konec stránky.

 

jchoptPo instalaci pluginu stačí zapnout základní volby, jak vidíte na obrázku. Minifikování CSS je zbytečné, protože podstatnou kompresi zajistí přenos komprimovaných dat ve formátu GZIP. Navíc minifikace potřebuje dost času a ve výsledku spíš ztratíte, než ušetříte čas. Pokud chcete přesto "honit procentíčka", je lepší CSS soubory minifikovat samostatně předem.

Pro minifikaci javascriptu platí totéž co pro CSS, navíc ale hrozí znefunkčnění skriptů, protože ne každý zápis snese zejména odstranění znaků nového řádku. 

Před instalací pluginu byly javascripty frameworku Mootools v hlavičce a všechny byly načítány zvlášť. "Hlavičkové" načítání blokovalo zobrazení a návštěvník viděl první odezvu v prohlížeči o pár desetin vteřiny později. Také CSS soubory frameworku Bootstrap byly načítány jednotlivě, což si vynucovalo množství HTTP žádostí.

Výsledek po nasazení JCH Optimize (a uložení hlavičkového obrázku v progresivním jpg formátu - z 200 kB bylo rázem jen 70 kB) vidíte na následujícím obrázku. Červeně jsou údaje původní konfigurace, modře s pluginem. Kromě uživatelů bude spokojenější i Google, který rychlost stahování stránky hodnotí.

První část obrázku znázorňuje načítání webu ve Firefoxu, horní obrázek je se spuštěným pluginem. Následující obrázek je kvůli překrytí dvou grafů nepřehledný, ale další grafy už jsou jednoznačné. Obrázek je z testu na http://www.webpagetest.org.

 

test rychlosti webu