headerbanner

Hostshop - pozor na změny

Autor: Petr Liška

Pro laiky budou z následujícího textu podstatné tři věci: Navigace mezi položkami je již vyřešena. Pokud jste se posledních 14 dnů dívali jen do navigace a ne na shop samotný, radši to udělejte, a nový šablonovací systém umožňující podstatně větší variabilitu ještě chvíli nepoužívejte.

Tři měsíce jsem komunikoval s helpdeskem kvůli "chybě", která znesnadňovala uživatelům pohyb po shopu a která se projevovala jen zhruba u poloviny položek shopu. Všude byla zapnuta "navigace mezi položkami", ale někde chodila a někde ne.

Nejdřív po navigaci zbyl jen prázdný div, projevující se jako podtrhující čárka pod cenou a dalšími údaji v detailu zboží. To po naší komunikaci hosting vyřešil, ale chyba s nepředvídatelným "ukrýváním" navigace zůstávala. Protože bylo nanejvýš pravděpodobné, že to musí souviset s údaji v databázi, několikrát jsem všechno povypínal a znovu pozapínal, abych se ujistil, že nejde o moji neznalost.

Nakonec jsem si už vůbec nevěděl rady, ale pomohl telefon a zjistili jsme, že šlo i nešlo o neznalost a šlo i nešlo o chybu. Navigace totiž závisela na tom, jestli je u položky uveden počet kusů na skladě. Když nebyl, navigace se schovala. Jelikož ale shop ke své funkčnosti počet položek na skladě jinak vůbec nepotřebuje (a mé shopy nemají ani důvod to používat), neměla tahle závislost systémové odůvodnění. S helpdeskem jsem se domluvil, za pět minut (tedy vlastně za tři měsíce a pět minut :-) to vyřešili a ode dneška se navigace chová, jak člověk očekává.

Druhá věc je problematičtější. Zhruba před týdnem zmizely obrázky pozadí v e-shopu. Nejdřív jsem se vyděsil a vzpomínal, jestli jsem do shopu nějak "nesáhl" a nezpůsobil v podstatě nefunkčnost stránek, protože chybějící bílé pozadí téměř zneviditelnilo text. Když jsem pak objevil, že se totéž se stalo i druhému shopu, pomohl helpdesk. Totiž: Ještě v červnu 2013 stačilo v uživatelském CSS odkazovat na obrázky "url:nejaky.jpg". Ve výsledku se obrázek hledal relativně uživatelskému CSS, který je v adresáři /data. Pak ale v Hostshopu tuhle funkčnost zrušili (bohužel bez upozornění) a na obrázky je potřeba se odkazovat vzhledem k rootu, tedy "url:/data/nejaky.jpg". Ten stav trval podle helpdesku asi týden a je otázka, kolik zákazníků mi to odehnalo.

Závěrem aktualita dnešního (11. 7. 2013) dne - Hostshop spustil nový šablonovací systém. Principiálně se již (narozdíl od stávajícího) - aspoň podle helpu - blíží běžným zvyklostem. Jenže - jak mi sdělili - ještě není plně funkční, protože má problém s některými úpravami, které si ve svém shopu udělali uživatelé. Těším, se, až funkční bude, a zároveň doufám, že bude doplněný i help s příkladem, protože aspoň v současné podobě (možná kvůli omezené funkčnosti) to tak úplně intuitivní není.