headerbanner

S obchodem Hostshop na savana.cz můžete mít na Google Merchant potíže. A možná i s mnoha jinými shopy.

 

MOŽNÁ znamená, že Google třeba ještě nepotrestal obchody, které po 16. 9. neuvedly do pořádku své exporty zboží. A netýká se to jen Hostshopu. Na vině jsou ovšem i mnohdy nesplnitelné požadavky Google.

Volba Nákupy je na stránce Google mnohem méně nápadná, než volby Zboží na vyhledávací stránce Seznamu. I to je asi důvodem, proč Google Merchant (GM) není klíčovým srovnávačem. Jenže jeho důležitost s velkou pravděpodobností roste (jak naznačují mé statistiky) a ignorovat ho není nejmoudřejší.

Takhle vypadalo chybové hlášení GM s XML feedem Hostshop pár dní po 16. září:

Hostshop a Google Merchant

O co jde je jasně patrné z obrázků. Naše zboží nemá číslo, resp. čárový kód EAN, ani ho mít nebude. Výrobce o něj prostě nežádal, nepotřebuje ho, zboží neprodává v hypermarketech. Nezbývá tedy než uvádět MNP (Manufactory Product Number), případně se pokusit to obejít vložením elementu [identifier exists] s hodnotou FALSE do XML feedu (pro laiky - do seznamu zboží, které váš shop poskytuje srovnávačům, jako je GM nebo zbozi.cz). Druhá možnost je ovšem nesprávná a kdo ví, jestli by to Google ošálilo.

 

Sehnat MNP není žádný med, a když se podíváte třeba na ebay, mnozí obchodníci si s tím moc starostí nedělají a trochu (hodně) si vymýšlejí. Není to objednací kód obchodníka, ale skutečně kód, se kterým produkt "prochází fabrikou". Protože neexistuje žádný předpis, jak ho uvádět, může to být nedohledatelné. Pokud na krabici z Číny distribuované evropským zástupcem najdete jen "rozsypaný čaj", nedá se nic dělat a musíte kód vymyslet, před čímž ovšem Google varuje. Někdy ale nejdete třeba Art.no. nebo něco podobného.

Požadavek Google uvádět přesný název výrobce plus MPN nebo EAN (tedy název && (MPN || EAN)) je z hlediska praxe někdy nesplnitelný. Když už najdete MPN, co se myslí názvem? ALFA Ltd., ALFA nebo Alfa? Nicméně, Google je šéf...

U Hostshopu je jedinou cestou k získání validního feedu vlastní PHP skript, jak jsem zjistil po půldenní marné diskusi s helpdeskem. A bohužel není možné pomocí XSLT pouze transformovat feed pro jiný srovnávač, museli byste zkombinovat feedy dva, protože žádný (aspoň podle zběžného zkoumání) neobsahuje všechny potřebné položky. Lepším řešením je vlastní skript, respektující všechna pravidla GM. (Stávající feed Hostshopu nejen že je nerespektuje, ale má i skoro školácké chyby v syntaxi). Výstup takového skriptu GM "schroustal" během noci a dnes je výsledek dole.

gm2

Dalším řešením je importovat stávající feed do Excelu, vytvořit tabulku podle pravidel GM a v GM centru ji nahrát. To ale asi pro laiky moc nebude. Pokud máte Hostshop a potíže s feedem se vás týkají, mohu vám skript poskytnout.