headerbanner

Hostshop - hlavně neprodávejte příliš

Autor: Petr Liška

Hostshop je po loňském očesání funkcí spíš jen pro velmi malé shopy. Kdo některou z původně bezplatných funkcí potřebuje, získá ji pouze v dodatečné balíčku, jehož cena za měsíc je několik stovek. A to je důvod poohlédnout se po jiném řešení. Pokud ale začínáte jako neplátce DPH a máte šanci obrat zvýšit tak, že se povinně stanete plátci, ani o Hostshopu neuvažujte a začněte jinde rovnou.

hostshop a dph

Jakmile se stanete plátci DPH, zaškrtnete v celkovém nastavení shopu příslušnou kolonku. Logické by bylo, aby se vás shop zeptal, zda ceny, které jste ještě jako neplátci ke zboží zadali, má systém považovat za ceny s daní nebo bez, případně jestli je má o nějaké procento zvýšit, aby vám zůstala zachovaná marže. Systém se ale nezeptá na nic.

Budiž. Konec konců, jako neplátci jste nejspíš zadávali ceny s předvolenou hodnotou "cena s DPH". Nyní byste tedy aspoň očekávali, že systém od zadaných cen DPH odečte a uvede obojí ceny v nabídce. Ani to se ale nestane a shop ukazuje stejnou cenu s a bez DPH!!! (viz obrázek)

Že systémový návrh Hostshopu nestojí za nic, jsem si už zvykl. Popsané chování je však jedna z dalších funkčních chyb, tentokrát ale velmi závažných, protože shop uvádí nesmyslné údaje.

Jediné řešení pro laika je otevřít každou položku zboží a beze změny ji uložit. Když je při tomto uložení nastaven shop jako plátce DPH, údaje v databázi se přepíší a shop pak "ukazuje" správně. Kolik je to nesmyslné práce při několika stovkách položek je evidentní. (Ovšem při uživatelsky dnes již velmi nepřívětivé obsluze je to navíc několikanásobný počet kliknutí, než by bylo logické.) Přitom by stačilo pár řádků kódu, aby shop po změně na plátce DPH sám přepsal ceny v databázi a celé by to obstaralo jedno jediné kliknutí.

Kdo se trochu vyzná, může si celé martýrium ušetřit, když opraví přímo databázi shopu přes phpMyAdmin. A Tomáš Jílek z m-sekacky.cz mi napsal: "...stejný problém jsem vyřesil (na helpdesku mě poslali do háje) exportem zboží. V excelu jsem přidal velký sloupec s hodnotami 21 a pak jsem to jako DPH naimportoval zpět. V možnostech importu jsem nechal změnu jen v DPH. Pak už je vše ok...."