headerbanner

Dejte Google data svého Hostshopu - XML feed pro srovnávač Google

(Již v plném rozsahu neplatí - nyní Hostshop feed pro Google obsahuje, ale pokud nevíte, jak s tím naložit, jsou tu stále užitečné informace - 4/2013) Máte své zboží z Hostshopu na zbozi.cz nebo heureka.cz, ale ne ve srovnávači od Google? Cože? U největšího světového vyhledávače o vašich produktech neví? Napravíte to pár kliknutími.

Tento návod je použitelný i pro shopy s tisíci položek (od 23. 8. 2012 funguje nový skript testovaný pro cca 2200 položek, ale u takto velkých shopů nemusí být funkčnost dokonalá - to byste později zjistili ze zprávy Google o načtení feedu). V Hostshopu musíte mít zapnuté generování XML feedu pro zbozi.cz. V tom případě už zřejmě víte, co to ten feed je (a když ne - no dobře - zkuste mi zavolat na 777 176 620). Hostshop podle sdělení helpdesku sice počítá s generováním feedu pro srovnávač Google, který je již od ledna v češtině, ale zatím (termín neznámý, snad to bude brzo) to prostě neumí. Přitom Google může využít výsledky svého srovnávače pro pořadí ve vyhledávání (může a nemusí, co my víme, co dělá), a pokud ano, určitě vás za existenci feedu neposune směrem dolů! Takže:

  1. Zřiďte si účet u Google Merchant Center.
  2. V účtu vyplňte informace o firmě (menu vlevo - Nastavení -> Obecné)
  3. V menu zvolte Zdroje dat, pak na stránce klikněte na Nový zdroj dat a vyplňte požadované. Nenechte se ovšem zmást kolonkou nadepsanou Název souboru zdroje dat (příklad: zdroj_dat.txt). Klidně tam napište třeba mojedata a uložte to.
  4. Podívejte na Zdroje dat - máte tam nový zdroj se zadaným  názvem (mojedata). V dané stránce můžete nahrávat seznam zboží i z jiných zdrojů, ale my se teď věnujeme pouze automatickému načítání jako třeba na zbozi.cz. Proto klikněte na Vytvořit plán.
  5. Otevře se okno, ve kterém zvolte čas (GMT+1), frekvenci dotazování Google na data a hlavně - teď přijde to nejdůležitější - do kolonky URL zdroje napíšete adresu, na které si nechte záležet, abyste nic nespletli.
  6. Dejme tomu, že váš web má adresu www.mujeshop.cz. Potom adresa zapsaná do kolonky bude: http://www.newsroom.cz/hostshop/feed.php?shop=www.mujeshop.cz. Tedy - začíná to http, pak je tam adresa mého webu newsroom, pak cesta zakončená otazníkem a za ním adresa vašeho shopu, která nesmí začínat http. V adrese změníte podle svého shopu jen červeně vyznačený text. Uložte to a je hotovo :-)

Abyste tomu lépe rozuměli - vytvořil jsem skript, který si přečte původní XML feed z vašeho shopu pro zbozi.cz (proto musíte mít generování tohoto feedu zapnuté) a "přelouská" ho do podoby čitelné pro Google. Není to triviální, protože Google používá úplně jiné názvy položek, než české srovnávače (pro ně se dá generovat i univerzální feed  - alespoň pro některé). Nelze tedy tuto cestu nahradit prostě tím, že mu podstrčíte nějaký český feed - neporadí si s ním. Onou adresou s otazníkem, kterou jste před chvilkou zadali, Google říkáte, aby podle zadané frekvence spouštěl můj skript a adresou za otazníkem skriptu říká "dej mi data z toho a toho obchodu". Nemusíte se bát, ona data, která skript čte, jsou normálně veřejně přístupná, stačí když do adresního řádku prohlížeče za adresu svého shopu vložíte jméno skriptu pro zbozi.cz - třeba www.mujeshop.cz/xml-zbozi.php. Udělejte to a uvidíte, co váš shop dává k dispozici a co můj skript musí přeložit.

Výsledný tvar pro Google můžete krásně zkontrolovat, když adresu s otazníkem a jménem svého webu (www.newsroom.cz/hostshop/feed.php?shop=www.mujeshop.cz) dáte přímo do adresního řádku prohlížeče. Objeví se výpis položek vašeho shopu ve formě RSS kanálu - Google totiž nepoužívá prostý XML feed, ale XML ve tvaru pro RSS čtečku. RSS stránka je v podstatě novou funkcionalitou Hostshopu, o její existenci se ovšem běžný návštěvník nedozví, protože chybí "link" v hlavičce HTML kódu - ten snad vývojáři Hostshopu připojí, až sami napojení na Google dodělají. V IE bude stránky vypadat nějak takhle:

ukazkagooglefeed

Pokud to chcete vidět "v reálu", klikněte a zobrazí se vám skutečný feed obchodu s náhradními díly Secoh.

No a teď už nezbývá než čekat, až vývojáři Hostshopu tuhle funkci doplní do administrace. Pak si vlezete do administrace Google Merchant Center a jen změníte adresu feedu. Do té doby vám ale nebudou zbytečně utíkat kšefty. Príma,ne? Zvlášť když je to zadarmo :-)

S Lišákem je i Hostshop pohoda :-)

P. S. Pro zkušenější provozovatele shopů: Od 23. 8. byl stávající skript s regulárními výrazy nahrazen XML parserem. Je tedy mnohem rychlejší a zvládne větší shopy.